Передозування заліза в організмі людини, симптоми отруєння, лікування та профілактика

Залізо належить до тих мікроелементам організму людини, недолік яких швидко відбивається на загальному самопочутті і є основною причиною розвитку серйозних соматичних захворювань.
Тому препарати заліза часто призначають курсом для усунення дефіциту цього мікроелемента. Входить цей хімічний елемент і в деякі комплекси вітамінів, тому передозування заліза не є рідкісним явищем.
Часто діти підвищену дозу железосодержащего препарату отримують випадково, дорослі ж можуть отруїтися ліками і навмисно.

 

Ознаки передозування залізом
Отруєння препаратами, що містять залізо, може відбутися як випадково, так і навмисно. Ці ліки купуються в аптеці без рецепта, мікроелемент може входити і до складу деяких вітамінних добавок.
Токсичної для організму людини є доза в 30 мг / кг маси тіла. Смерть може настати при вживанні дози в 250 мг / кг. Передозування препаратів заліза може бути хронічної та гострої, тобто розвивається за кілька годин.

 

Хронічне отруєння залізом виникає, якщо доза ліків спочатку підібрана невірно або пацієнт сам перевищує її в процесі лікування. Проявляється такий стан запаленням нирок, ішемічною хворобою серця, в деяких випадках може стати причиною онкологічних захворювань. У легких випадках отруєння у людини з'являється печія і запори.
Залізо у високих дозах високотоксичних для серцево-судинної системи, органів ЦНС, ШКТ. Надмірна доза заліза впливає на ферментативний обмін і порушує окислювальні процеси в організмі. Потрапило в організм залізо в кількості від 20 до 60 мг викликає симптоми отруєння середнього ступеня тяжкості.

 

 

Якщо доза перевищує 60 мг, то розвивається важке отруєння, яке може закінчитися комою і смертю. Особливо небезпечні препарати заліза для організму маленьких дітей.
При гострому отруєнні його симптоми розвиваються протягом шести годин. Якщо за цей час з'явилася тільки блювота і пронос без інших ознак передозування, то можна сказати, що організм зміг сам нейтралізувати високі дози мікроелемента. В інших же випадках отруєння високою дозою заліза призводить до розвитку чотирьох стадій клінічних проявів:

 

• Перша стадія отруєння залізом виникає через подразнення шлунково-кишкового тракту, розвивається вона впродовж шести годин після сильного передозування мікроелемента. Симптоми цієї стадії - нудота, сильна блювота і пронос, сильний біль в різних відділах живота, судоми. Можливо кровотеча з шлунка внаслідок розвитку геморагічного гастриту. Надлишок заліза впливає і на відділи центральної нервової системи і природно змінює структуру крові. Тому реєструються такі ознаки як дратівливість, сонливість, збільшується кількість серцевих скорочень, знижується артеріальний тиск. Різка гіпотонія може призвести до втрати свідомості, що є несприятливим клінічною ознакою при отруєнні залізовмісними препаратами.

 

• На другій стадії, яка триває від 10 до 14 годин, у постраждалої людини симптоми отруєння можуть знижуватися і самопочуття поліпшиться. Але, як правило, це помилкове поліпшення, що не свідчить про стабілізацію функціонування організму.
• Третя стадія триває від півдоби і до двох діб. При тяжкому отруєнні відзначається низький кровотік, розвивається шок, тиск низький. При здачі аналізів рівень заліза може бути в нормі, але визначається низький цукор і ознаки ураження печінки. У частини отруїлися людей підвищується температура тіла, відзначаються ознаки кровоточивості слизових оболонок і внутрішніх органів, неспокій, дезорієнтація в просторі, судоми, жовтяниця. На цій стадії уражаються такі органи як печінка, нирки і легені, реєструються зміни в роботі серця.

 

• Четверта стадія триває до декількох місяців. У цей час відбувається утворення рубця воротаря.
Припустити, що погіршення стан людини викликано саме передозуванням ліків з залізом можна по аналізах крові і якщо сам потерпілий може пояснити, що він брав до погіршення самопочуття. Складність представляє визначення точного препарату, що викликав отруєння у маленьких дітей.

 

Перша допомога
Перша, долікарська допомога повинна бути надана відразу при фіксуванні ознак отруєння, навіть якщо невідомо яке речовина вплинуло на розвиток гострого стану. Необхідно зробити декілька кроків:
• Промити шлунок чистою водою. Для досягнення цієї мети необхідно випити декілька склянок води і викликати блювоту. Якщо це буде зроблено відразу після того як випито кілька таблеток, то їх можна буде побачити в промивних водах залізо ще в нерастворенном вигляді.

 

• Викликати блювоту можна і сиропом іпекакуани, який дратує блювотний центр.
• Якщо точно відомо, що отруєння сталося саме при вживанні високих доз заліза, то після промивання шлунка в нього при можливості потрібно ввести 1% бікарбонату натрію в обсязі 50-100 мл. Цей препарат перетворює залізо в бікарбонат заліза, що володіє меншим дратівливим дією.
• Якщо стан хворого важкий і відсутня свідомість, то необхідно забезпечити прохідність дихальних шляхів.

 

Якщо отруєння залізом викликає симптоми не тільки гастроентериту, але й інші клінічні ознаки, то лікування необхідно проводити в стаціонарі.
Стаціонарне лікування передозування заліза
При виявленому отруєнні викликати бригаду швидкої допомоги необхідно в будь-якому випадку. Тільки кваліфікований фахівець може вирішити, чи потребує пацієнт в госпіталізації або для досягнення нормального самопочуття йому буде достатньо допомоги вдома.

 

Після госпіталізації в стаціонар проводять оглядову рентгенографію області живота. Залізо не пропускає рентгенівські промені і тому на знімку таблетки містять його видно. У процесі лікування роблять контрольні знімки, які також є показниками успішності виведення лікарських засобів з організму.
Додатково досліджують кров, за результатами аналізів судять про що відбуваються в організмі змінах. Якщо при рентгенографії з'ясовано, що таблетки після промивання ще залишаються в шлунку, то потрібно його промивання провести повторно, це також впливає на якість терапії.

 

Препаратом вибору при лікуванні отруєння високими дозами заліза є лікарський засіб Дефероксамін. Його внутрішньовенне введення показане при передозуванні залізом, що супроводжується:
• метаболічний ацидоз.
• багаторазова блювота.
• Симптомами інтоксикації.
• Явищами шоку.
• Перевищенням сироваткового заліза в крові більше 500 мг.

 

Дефероксамін веде до зниження артеріального тиску, що в сукупності з впливом заліза вкрай не бажано. Тому цей препарат призначають тільки за суворими показаннями і скасовують відразу після дозволу метаболічного ацидозу.
Медикаментозне лікування отруєнь препаратами заліза підбирають також виходячи з тяжкості симптоматики. Якщо реєструються низькі цифри артеріального тиску, то необхідно використовувати колоїдні розчини. Обмінний ацидоз коригується внутрішньовенним введенням препаратів бікарбонату натрію.

 

 

При порушенні згортання крові, викликаної ураженням печінки, призначають вітамін К і свіжозамороженої плазми.
Ефективність проведеної терапії оцінюється по зниженню концентрації заліза в сироватці і по наближенню забарвлення сечі ближче до нормальної.
Ефект від гемодіалізу та використання обмінних переливань крові при отруєнні залізовмісними препаратами незначний. Також не використовується як антидот і активоване вугілля - цей препарат не пов'язує компоненти заліза.

 

Гостре отруєння залізом виникає рідко, але якщо ви використовуєте залізовмісні препарати, то необхідно забезпечити їх недоступність для маленьких членів сім'ї і літніх родичів з психічними проблемами.
Хронічне отруєння може бути викликане і тривалим прийомом ліків, тому пити його необхідно тільки за суворими показаннями і, не перевищуючи дозування, призначену лікарем.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Інформація у фактах
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту