Дитина чомучка - як себе вести батькам

«Мам, чому?», «Бабусю, а як?», «Тато, ну що буде, якщо ...?»
Про що тільки не питають нас діти. Звідки береться вітер, хто придумав гроші, що буває після смерті? Добре, якщо смієшся до упаду над наївним і дотепним питанням - гірше, коли розумієш, що, як не старайся, як не напружуй звивини - не можеш з ходу відповісти. Особа заливає фарба, з глибини душі піднімається роздратування.

 

Так ким же треба бути, щоб відповісти на всі питання чомучок - тонким психологом, казкарем, «ходячою енциклопедією». Може, просто чуйним, небайдужим батьком?

 

Вся справа в настрої
Пам'ятаєте, як надходили звірі з цікавим слоненям з казки Кіплінга? Лупили його оточення за кожне «чому». Навіть самі чуйні дорослі теж іноді відчувають себе «дядечком павіаном», у якого немає ні сил, ні часу щось пояснювати. Для правильного настрою на діалог з чомучкою згадаємо, що:
• задавати питання - природно. Якщо дитині щось у житті цікаво, це привід радіти, всіляко заохочувати і задовольняти його інтерес.
• кожне питання дитини - це не спроба вивести вас з рівноваги, а запрошення до діалогу. Сприймайте дитяче «чому» як подарунок, простягнуту руку, акт довіри вам.
• ви не зобов'язані бути всезнаючим ерудитом. Можна не відповісти на дитяче питання, але не можна його проігнорувати. Подякуйте дитини за інтерес, якщо дати відповідь ви зараз не можете, пообіцяйте подумати.

 

 

Типологія слизьких тем
Не кожен питання, задане дитиною, ставить нас у глухий кут. На деякі ми відповідаємо легко, мимохідь. Проте є у дітей ряд безпрограшних способів поставити дорослого в глухий кут. Ось приблизна типологія головоломних питань і секрети виходу з важкої ситуації.

 

Фактичні питання: на знання, причому в самих різних областях - від геополітики до вищої математики. Батькам часто просто не вистачає кваліфікації: не кожна мама в курсі принципу роботи ракетного двигуна або канонів іконопису. А якщо і в курсі - як зробити цю інформацію доступною для дитини? Ускладнює ситуацію й те, що дитина не завжди чітко формулює питання. Потрібно чимало часу, щоб зрозуміти, про що саме вас запитують.

 

Секрет: питання на знання хороші тим, що майже завжди відповіді можна знайти в довідниках, енциклопедіях, на інтернет-сайтах. Якщо ваша дитина регулярно спантеличує вас подібними питаннями - вітаємо! У сім'ї росте допитливий, допитливий людина, якій по-справжньому цікавий цей світ. Мабуть, варто витратити час на те, щоб підтримати його здібності.

Сакральні питання: про життя і смерть. Дати формальну відповідь нічого не коштує, але вуаль таємничості не спадатиме ніколи. Народження і смерть - події-таїнства, вони вражають одно дітей і дорослих, відділяють знайомий нам світ від жаху невідомості.

 

Якщо народження дитини - подія все-таки радісне, то про смерть, втрату близьких, говорити сумно. Психологи рекомендують щадити психіку дитини, по можливості звертатися до алегорій. Однак не завжди вдасться відговоритися казкою. Будьте готові зізнатися дитині в тому, що є речі, яких бояться всі і про які ніхто напевно не знає. Часто питання про смерть тягне за собою розмову про Бога, віру, про потойбічному світі. Ці бесіди краще не довіряти ні школі, ні друзям: кожна сім'я на сакральні питання відповідає у своєму вузькому колі і за своїм розумінням.

 

Секрет: потрібно бачити грань між сакральним і реальним. Не перетворювати народження і смерть в чарівну казку і не скочуватися до цинізму, надто натуралістичного відношення до теми. Не бійтеся своїх емоцій! Інтимні теми не повинні втрачати своєї одухотвореності. Головне - нехай ваші почуття не завадять дитині розібратися в питанні, хоча б поверхово.
Філософські питання: над ними ламає голову людство століттями: чому на світі є зло? Краще бути сильним або слабким? Для чого людина живе? Чого хотіти від життя, куди прагнути? Що в житті абсолютно, а в чому можна засумніватися? Формулювань безліч, а єдино вірного рішення - жодного. І в різні моменти життя один і той же чоловік відповість на ті ж питання по-різному.

 

Секрет: філософське питання - кращий спосіб викликати дорослого на розмову. Звертаючись до абстрактних тем, намагаючись розгадати загадки без відповідей, ми пізнаємо один одного. Будьте щедрі, розмовляйте, приводите приклади з власного життя - так ви познайомите дитини і з важливими деталями своєї біографії, і зі своїм баченням світу. Намагайтеся роздумувати разом, не роблячи знижок на юний вік співрозмовника. Найголовніше - не нав'язувати своєї думки; постаратися налагодити діалог, щоб дитина сама висловився, посперечався з вами.
Особисті питання: тут не потрібна вчений ступінь, але відповісти ви часом самі собі не можете. Чому тато більше не живе з нами? Про що ви сварилися з бабусею? Чому ми більше не кличемо в гості Аню і Дашу? Чому ти хочеш вийти заміж вдруге? Ці питання - справжнісінька перевірка «на вошивість»: чи готові ви бути відверті з дитиною, говорити з ним про своє особисте життя. І при цьому оберігати психіку дитини?

 

Секрет: якщо ви не брешете собі, то у вас вийде відверто поговорити з дитиною. Якщо ви точно знаєте, які почуття переживаєте - вину, образу або гнів, - ви зможете описати, що відбувається у вашій родині. Все, що від вас вимагається: розділяти своє особисте життя і життя дитини. Ваші сварки - не його сварки, ваші розбіжності з чоловіком - не його конфлікт з батьком. Відповідайте на питання, не вимагаючи зайняти чиюсь сторону. Постарайтеся пояснити дитині, що в усьому що відбувається ніхто не винен - ні дитина, ні його близькі.
Чепуховая питання: як у Саші Чорного - «Чому у няні волоса в сметані?», «Чому у кішки замість ручок ніжки?» Ці питання тільки на перший погляд здаються дрібницями і пустощами. Насправді, вони дозволяють нам побачити світ очима дитини.

 

Секрет: питання-нісенітниця - це особливий жанр дитячої творчості. Відповідати на нього на повному серйозі, виправляючи помилки і роз'яснюючи суть речей, щонайменше нудно. Постарайтеся підхопити естафету, відбутися жартами. Так, сивина справді схожа на сметану!

 

П'ять порад батькам чомучок
Для того щоб з діалогу з чомучкою виходити гідно, досить дотримуватися наступні прості правила.
Не обманюйте. Не бійтеся зізнатися дитині, що ви чогось не знаєте, навіть якщо мова йде про елементарну темі зі шкільної програми. Рано чи пізно дитині доведеться перевірити отримані від вас знання. Напевно, не дуже приємно визнавати прогалини у своїх знаннях, але вашому авторитету це не так зашкодить, як брехня.

 

 

Не йдіть від відповіді. «Ти ще маленький, щоб цим цікавитися», «Тобі це ще рано», «Поговоримо про це, коли у тебе коса виросте» - всі ці відмовки можуть викликати роздратування, але не задовольнити дитячу цікавість. Відбуватися жартами теж небезпечно: питання так і залишиться відкритим. Найкраще адаптувати відповідь під вік дитини, позбавити свою лекцію від складних термінів і зайвих подробиць. Але все-таки дати відповідь.

 

Шукайте відповіді. У наше століття прийнято не тримати інформацію в голові, а знати, де її добути в разі потреби. Не знаєте відповіді? Відмінно, ви з дитиною опинилися в рівних умовах! Починайте разом гортати енциклопедії, нишпорити в Інтернеті, звертатися до знайомих експертам. У кінцевому рахунку, ви не тільки дізнаєтесь багато нового, але і навчитеся працювати в єдиній команді. Все, що потрібно від батьків - розділити інтерес дитини і допомогти з вибором джерел.

 

Відокремлюйте думку від факту. Навіть п'ятирічній дитині можна пояснити, що не на всі питання є єдиний правильний відповідь. А вже третьокласники попросту соромно цього не розуміти. Обумовлюйте заздалегідь: ви збираєтеся повідомити точні відомості або висловити власну думку. Мабуть, буде правильно в останньому випадку залишити за дитиною право не погодитися, поділитися своїми міркуваннями.
Плануйте час. Мало хто з сучасних батьків може похвалитися, що у нього завжди є час на розмову з чомучкою. Доведеться щось планувати. Наприклад, залишати годину вільного часу по суботах і відповідати на всі накопичені за тиждень запитання. Щоб теми, що цікавлять дитину, не загубилися в повсякденній суєті, можна записувати їх на папірцях-стикерах або в спеціальному блокноті.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Все про дітей
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту