Ледаче око у дорослих - причини виникнення та клінічні прояви

Орган зору являє величезну цінність для будь-якої людини. За допомогою очей сприймаються сонячні промені і формується образ на сітчастої оболонці очей. Таким способом людина сприймає великий обсяг інформації. У міру старіння організму зір може порушуватися. Нерідко в медичній практиці діагностується ледачий очей у дорослих. Дана недуга в значній мірі погіршує якість життя хворої людини. Ледачий очей прийнято називати амблиопией.

 

Подібний стан відрізняється тим, що зір при ньому не поліпшується при носінні окулярів або лінз. При цьому можуть страждати як обидва ока, так і один. У всьому світі від даної патології страждає більше 1% дорослого населення. Вона може виникати на тлі астигматизму, короткозорості або далекозорості. У всіх випадках функція одного або відразу обох очей порушується, очей не виконує своєї основної функції. Розглянемо більш докладно, які клінічні прояви і причини виникнення амбліопії у дорослого населення, чи ефективні вправи для очей при лікуванні амбліопії.
характеристика захворювання

 

 

Не кожен з дорослих знає, що являє собою ледачий очей і як його лікувати. Що ж таке амбліопія? Це хвороба, що характеризується стійким зниженням зору з одного або двох сторін, що виникає на тлі функціональних порушень. Органічна патологія не має великого значення в етіології виникнення ледачого ока. Важливим є той факт, що корекція зору за допомогою окулярів або лінз в даній ситуації не дає позитивного результату. Велике значення має те, що ледачий очей з високою частотою виявляється у дітей, тому дуже важливо вчасно звертатися за медичною допомогою до офтальмолога.

 

Виділяють кілька різновидів амбліопії:
• дисбинокулярна;
• депріваціонна;
• рефракційна;
• істерична;
• анізометропічна.

 

Всі вони мають свої відмінні риси. Розрізняють первинну і вторинну форму ледачого ока у дорослих і дітей. У першому випадку мова йде про вродженої патології, а в другому - про набутою. Незважаючи на велику різноманітність форм ледачого ока, в основі цієї недуги лежить зниження центрального зору. Дисбинокулярная амблиопия формується на тлі косоокості. Депріваціонних форма може розвинутися при вродженої катаракти або помутнінні рогівки. Сліпота на одне або обидва ока може виникнути при ураженні нервової системи. При цьому формується істерична амбліопія. Ледачий очей буває проявом деяких генетичних (спадкових) патологій. До них відноситься синдром Кауфмана, офтальмоплегия, синдром Бенче.

 

Причини формування ледачого ока
Для виявлення ледачого ока необхідно знати основні етіологічні фактори. Етіологія багато в чому визначається типом амбліопії. Якщо це ледачий очей дисбинокулярная форми, то основною причиною є косоокість. У хворої людини в подібній ситуації одне око (лівий або правий) не бере участі в зоровому акті. У відповідь на це головний мозок в значній мірі пригнічує образ, який надходить на той око, яке косить. Це потрібно для того, щоб уникнути диплопии. Все це провокує пригнічення проведення нервового імпульсу в центральну нервову систему, що і призводить до амбліопії.

 

Депріваціонниа форма ледачого ока розвивається за наявності у людини лейкома, катаракти або при опущенні верхнього століття (птозе). Нерідко причиною стає гемофтальм, травматичні ушкодження рогівки або склоподібного тіла. У дорослих найчастіше ледачий очей спостерігається при високому ступені порушення рефракції ока. При цьому лікувальні вправи не покращують зір хворого.

 

Клінічні появи ледачого ока
Клінічні ознаки ледачого ока у дорослих можуть дещо відрізнятися від таких у дітей. Якщо у дітей основними проявами є косоокість і стробізм, то у дорослих симптоми визначаються формою амбліопії. Хворі здатні пред'являти такі скарги при наявності ледачого ока:

• на двоїння в очах;
• на наявність пелени або туману перед очима;
• на погану чіткість бачення предметів;
• на опущення верхньої повіки;
• на різке зниження гостроти зору.

 

Великий інтерес представляє той факт, що при невисокій ступеня порушення функції ледачий очей може тривалий час ніяк себе не проявляти. У даній ситуації хвора людина звертається за медичною допомогою вже пізно. Тоді лікування стає малоефективним. Такий симптом, як двоїння в очах, спостерігається у осіб, які страждають від косоокості. При цьому очі функціонують таким чином, що мозок не в змозі поєднати два образи, що надходять від кожного ока, воєдино.

 

Потрібно пам'ятати, що амбліопія може розвинутися на тлі сильного стресу. При цьому порушення функції ока може тривати від декількох годин до декількох тижнів. Щоб правильно призначити лікування, яке включає в себе ліки і різні вправи, лікар повинен оцінити ступінь амбліопії (ледачого ока). Порушення функції ока може бути незначним (зниження гостроти зору) або ж проявлятися у вигляді повної сліпоти на одне око або обидва ока.
діагностичні заходи
Щоб проводити адекватне лікування, потрібно поставити точний діагноз. Ледачий очей у дорослих виявляється при комплексному офтальмологічному дослідженні. Велике значення в діагностиці має збір анамнезу, в тому числі скарг (зниження гостроти зору, двоїння, наявність туману перед очима). Офтальмолог повинен провести зовнішній огляд органів зору пацієнта. При цьому особлива увага приділяється стану повік, самих очних яблук, очних щілин. Діагностичну цінність представляє оцінка величини зіниць і їх реакція на світлове роздратування.

 

 

Діагностика захворювань очей (ледачого ока) припускає проведення різних тестів. По-перше, оцінюється гострота зору. Здійснюється це за допомогою спеціальної буквеній дошки. Зір перевіряється окремо для кожного ока. Спершу дана маніпуляція проводиться без будь-якої корекції, а потім з корекцією. Хворому надають набір лінз і оцінюють гостроту зору. За допомогою цього простого методу можна визначити наявність короткозорості, далекозорості або астигматизму у дорослих і дітей. По-друге, діагностика ледачого ока у дорослих включає проведення периметрии, визначення колірного сприйняття. Від результатів усіх цих тестів залежить ступінь амбліопії у дорослих.

 

По-третє, в офтальмологічній практиці широко застосовуються такі методи діагностики ледачого ока у дорослих, як біомікроскопія, офтальмоскопія. Лікар обов'язково повинен дослідити очне дно. По-четверте, щоб оцінити здатність заломлення кожного ока, здійснюється дослідження пропускної спроможності різних структур (скловидного тіла, кришталика). По-п'яте, при наявності косоокості визначається кут косоокості. З цією метою використовується спеціальний прилад, званий сінаптофором. Певне значення в діагностиці ледачого ока має скіаскопія і рефрактометрия.

 

лікування амбліопії
Лікувати дану патологію необхідно на ранній стадії. Від своєчасності розпочатого лікування залежить прогноз для здоров'я хворої людини. Лікування передбачає усунення основної причини амбліопії. Якщо етіологія пов'язана з порушенням рефракції ока, то проводиться корекція. Все це дозволяє домогтися отримання нормального способу на сітківці. Встановлено, що лікування, проведене у дорослих, є малоефективним, оскільки структури ока вже повністю сформовані. При цьому консервативна терапія (вправи) не застосовується.

 

У дорослих, незважаючи на сучасні методи терапії, лікування не дає позитивного результату. Вправи для очей і лікарські препарати не дозволяють вилікувати амбліопії. Лікування дисбинокулярная амбліопії полягає в проведення операції. Після оперативного втручання доцільно проводити візуальну терапію, спрямовану на нормалізацію функції ледачого ока.
Вправи, що проводяться для очей, не дозволяють повернути зір. Амбліопія, яка має психогенну етіологію, здатна пройти самостійно. Лікар і сам хворий чоловік повинні знати не тільки лікування цієї патології, але і можливі ускладнення. При несвоєчасній терапії спостерігається прогресуюче зниження зору. Встановлено, що амбліопія є основною причиною сліпоти на одне око у дорослих.
Що ж стосується дітей, то лікування амбліопії передбачає зниження зору домінуючого ока. Для цього проводиться гіперкоррекція, закопування атропіну, носіння пов'язки. Зниження функції нормального ока стимулює

 

 

функцію іншого (ледачого), що сприяє усуненню амбліопії. Таким чином, ледачий очей частіше спостерігається у дітей, але може бути і у дорослих. Консервативне лікування (вправи, ліки) в останньому випадку не дає позитивного ефекту. Профілактика амбліопії повинна проводитися в молодому віці.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Хвороби очей
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту