Бурсит колінного суглоба - симптоми та лікування

За замовчуванням більшість хворих неприємні відчуття в колінах вважають відкладенням солей. Однак хворіти коліна можуть з різних причин, одна з яких - бурсит колінного суглоба. Будова суглоба влаштовано так, щоб знижувати ймовірні навантаження на кістки і на самі суглоби. Для цього між сухожиллями і суглобами розташована бурса (сумка), яка заповнена деякою кількістю рідини. Це своєрідна ресора, яка служить для полегшення навантажень на наші суглоби. Також вона дозволяє уникати травматичності як самого суглоба, так і сухожиль.

 

Але, на жаль, природа не передбачила, що навіть такої страховки буде недостатньо для людини. Так зараз склалося, що в ритмі нашого життя ми постійно навантажуємо себе, хтось способом життя, хтось важкою роботою. Тому бурсит колінного суглоба став нерідким явищем.

Коліно людини, з причини підвищеного навантаження на нього, має три сумки, кожна з них може піддатися захворюванню:
• кіста Бейкера. Захворювання частіше буває у тих, хто страждає надмірною вагою. Розвивається така форма на внутрішній стороні самого коліна;
• інфрапателлярний бурсит. Частіше буває у тих, хто переніс травму коліна або травму підколінного сухожилля. Розвивається також на внутрішній стороні;
• препателлярний бурсит. Найбільш частий вид захворювання, зустрічається в переважній більшості. Більш до нього схильні спортсмени, але буває і у інших людей. Причина такої хвороби - травма колінної чашечки, вона може бути незначною, але і її може бути достатньо для поштовху до бурситу. Розвивається на зовнішній стороні, зазвичай вище коліна.

 

 

Бурсит може бути самостійним захворюванням, які виникли по з'ясованими причин. Але може бути наслідком інших захворювань, наприклад, подагри. У таких випадках лікування необхідно починати з лікування джерела, оскільки без усунення першопричини сам бурсит нікуди не дінеться. Зате легко може перейти в хронічну форму, ніж посилить не тільки основне захворювання, а й стан загального здоров'я людини.

Симптоми бурситу колінного суглоба
Симптоми бурситу залежать від тієї форми, в якій він виражений. У гострій формі захворювання викликає гострі болі, які можуть не зникати і не купироваться анальгетиками. Серйозно посилюється больовий симптом при навантаженнях, в нічний час. В області коліна з'являється значна припухлість, місце само набрякає. Іноді набряклість досить яскраво виражена, на дотик пружна.

 

При гострої гнійної формі може підніматися не лише місцева, але і звичайна температура. При цьому вона буде значною, особливо якщо гною скупчилося в суглобовій сумці досить багато. Але температура може доходити до 38 градусів і у тих, у кого бурсит НЕ гнійний. Як будь-який запальний процес, захворювання здатне провокувати температуру саме по собі. Рухливість суглоба різко обмежується, але повністю не припиняється. Однак кожна спроба навантажити коліно викликає посилення болю.

 

Хронічний бурсит за своїм перебігом не так агресивний, але він більш небезпечний, оскільки вже став постійним. Хронічна форма може загострюватися періодами, потім настає ремісія. Однак болю зберігаються вже постійно, незалежно від часу дня і навантажень на суглоб. Больовий симптом може бути не дуже сильним, проте, ця біль уперта, неминаючий.

При загостренні хронічної форми можуть з'являтися кісти в суглобовій сумці, які викликані прогресуючим запальним процесом.

 

Лікування та діагностика
Лікування зазвичай не викликає складнощів, призначається звичайна терапія, яка відразу дає результати. Важливо зняти навантаження з запаленого суглоба, закріпити його за допомогою спеціальної пов'язки, яка одночасно буде підтримувати коліно у піднесеному стані. Це дозволить зменшити кровотік, знизити набряклість. Деяким хворим допомагає зменшити біль при гострій формі захворювання здавлювання хворого суглоба, наприклад, шляхом накладення тугий пов'язки. Добре допомагає масування льодом, але комусь допомагає і тепло, приміром, погріти суглоб у ванній. Тут на розсуд самого хворого. Найголовніше - прибрати навантаження і не піддавати коліно травм або ушибам.

 

Однак повністю знерухомлювати суглоб не можна, оскільки це може викликати атрофованості сухожиль і м'язів. Хоча б кілька разів на день необхідно здійснювати згинання колін, щоб сухожилля "не забули" як працювати.

Ефективна мазь Вишневського: натирати їй хворе місце. Однак потрібно врахувати специфічність мазі: її запах майже неможливо видалити, він досить їдкий і тримається довго. Тому при користуванні нею краще посидіти вдома, не виходячи на вулицю. Перевага мазі Вишневського у високій ефективності при важких запальних процесах. Мазь добре діє на залишковий ексудат, допомагаючи швидше позбутися від нього.

 

В комплексну терапію зазвичай входять протизапальні медикаменти, лікування УЗД, фізіопроцедури УВЧ. Прогноз зазвичай хороший, але багато чого залежить від індивідуальних особливостей пацієнта: переносимості лікування, активності імунної системи, загального стану здоров'я, ступеня ураження і наявності інших патологій.

 

 

Хронічні бурсит коліна зазвичай вимагає втручання хірургів. Під місцевим наркозом роблять пунктирование суглоба з метою видалити гній і накопичену рідину. Потім, якщо все пройшло вдало, порожнину промивають і вводять препарат. В інших випадках, коли пункція не дала результату і ексудат продовжує накопичення, провокуючи нагноєння, може знадобитися більш кардинальна операція шляхом розкриття самої сумки. Однак це потрібно рідко, та й самі фахівці докладають всіх зусиль, щоб уникнути таких заходів. Пов'язано це з тим, що після операції процес загоєння і повернення до звичайного життя йде дуже повільно.

 

Але таке кардинальне втручання може бути необхідним, якщо в суглобовій сумці відклалося значна кількість кальцію. Невелика кількість легко видаляється шляхом звичайного відкачування з сумки.

 

Як бачимо, лікування бурситу колінного суглоба необхідно, адже хронічна форма чревата серйозними складнощами для здоров'я. Але й після того як лікування пройшло вдало і хвороба покинула вас, необхідно стежити за своїм станом. Бурсит - підступний і схильний до максимальних рецидивам, тому при найменшому натяку на повторне стан потрібно звернутися до фахівців.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Хвороби суглобів
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту