Жувальна гумка та зуби - користь чи шкода

Сьогодні жувальну гумку або просто «жуйку» не можна назвати простим ласощами. Вона стала частиною культури і міцно увійшла в життя практично кожної людини. Багато в чому це трапилося завдяки рекламі, яка наполегливо переконує нас, що жуйка не тільки освіжає подих, але ще й допомагає зберегти здоров'я зубів. Дійсно, жувальній гумці приписують здатність очищати зуби, вибілювати і захищати їх від шкідливого впливу мікробів. Але чи так корисна жувальна гумка для зубів або це не більше ніж рекламний трюк? Спробуємо розібратися.

 

Яку користь жуйка приносить зубах?
Незважаючи на численні негативні відгуки і «лякалки», жувальна гумка зовсім не є чимось страшним і може навіть приносити організму користь. Вона насправді допомагає поліпшити травлення і здатна в деяких ситуаціях усунути печію. Крім того, їстівна гумка може позбавляти від закладеності вух під час авіаперельотів і освіжає подих. Звичайно, свіжості на кілька годин від жуйок не добитися, але пожувати після їжі або куріння точно не завадить.

 

Окремо варто розглядати користь жуйки для зубів і ясен. В останні приблизно два століття, а може й більше, людина звикла вживати м'яку, минулий глибоку кулінарну обробку їжу. Це призводить до так званої «жувальної лінощів».

 

 

Людська щелепа розрахована на більшу кількість жувальних рухів, чим ми сьогодні здійснюємо. Це призводить до недостатнього стимулювання ясен, зниження кровотоку в них і збільшенню кількості запальних захворювань. Жування гумки дозволяє збільшити навантаження на ясна і таким чином поліпшити їх кровопостачання, що дозволить уникнути безлічі проблем - наприклад, запобігти розвитку пародонтозу.
Хоча жування являють природним процесом для організму, постійне перемелювання жуйки в роті може призводити до перевантаження тканин ясен і згодом до гінгівіту і пародонтиту через передавливания кровоносних судин.

 

Також жуйка сприяє очищенню зубів після їжі. Якщо немає можливості негайно скористатися зубною щіткою, гумка допоможе видалити шматочки їжі, що застрягли в зубах, і трохи очистити ротову порожнину. Крім того, підвищення слиновиділення під час жування допомагає омити ротову порожнину слиною. Існують також гумки з полирующими частинками - вони допомагають усунути зубний наліт і уповільнити відкладення зубного каменю.

 

Про шкоду жуйки для організму чули ми всі. Дійсно, постійне жування гумки може викликати проблеми з ЖКТ через підвищеного слиновиділення і виділення шлункового соку, а також звикання, схожа на куріння. Часто речовини, що входять до складу жувальної гумки, звинувачують у провокуванні розвитку алергії, що теж має досить вагомі підстави.
Негативний вплив жуйки на зуби часто пов'язують з тим, що вона нібито може руйнувати коронки і пломби. Насправді це малоймовірно. Багато хто напевно пам'ятають з дитинства тверді іриски, які намертво прилипали до зубів і пломбам, іноді навіть вириваючи їх. Але сучасна якісна жуйка не є загрозою для сучасної якісної пломби.
Іноді жуйки звинувачують у тому, що вони розхитують зуби. Яким чином це виходить, не уточнюється. Наші зуби розраховані на обробку набагато більш грубої їжі, ніж м'яка гумка, тому истончить емаль або розхитати зуб вона не може.

 

Головним недоліком жувальних гумок є їх склад. Майже всі інгредієнти жуйок одержують хімічним шляхом, але далеко не всі з них проходять настільки масштабні випробування, щоб можна було не сумніватися в їх нешкідливості. Деякі з складових жуйок можуть на організм токсичну дію.
А ось провокувати розвиток карієсу жуйка, яка містить цукор, може. Цукор в ротовій порожнині є прекрасним середовищем для зростання бактерій, які й викликають карієс, руйнуючи поступово зубну емаль. Тому важливо вибирати жувальну гумку без цукру.

 

Вибираємо корисну жуйку
Як ми вже говорили, при виборі жувальної гумки необхідно звернути увагу на підсолоджувач, який використовується при її приготуванні. Часто в цій якості для жувальних гумок використовують моносахара, такі як глюкоза і фруктоза. У природі вони містяться в овочах, фруктах і в меді, а також в інших продуктах.

 

Ці речовини можуть використовуватися бактеріями, що живуть в зубному нальоті, в якості поживного середовища. Продуктом життєдіяльності даних бактерій є кислоти, які й руйнують зубну емаль. Таким чином, жуйка може стати каталізатором для руйнування зуба карієсом.
Також існує група жувальних гумок, в яких підсолоджувачами виступають цукрові спирти, такі як ксиліт або сорбіт. У природі вони зустрічаються в багатьох продуктах: в ягодах, фруктах, грибах, водоростях і деяких овочах. Дані речовини не підходять бактеріям в якості їжі, тому вони не небезпечні для зубів.
Найдавніший прообраз жувальної гумки знайдений на території сучасної Фінляндії, його вік становить близько п'яти тисяч років.

 

Окремо варто згадати про корисні властивості ксиліту. Він здатний накопичуватися в бактеріях, що зазвичай призводить до їх загибелі і, як наслідок, очищенню зуба від нальоту. Крім того, ксиліт і сорбіт стимулюють слиновиділення, що дозволяє більш інтенсивно омивати порожнину рота і очищати її. А ще ксиліт полегшує проникнення кальцію у верхні шари зуба, зміцнюючи, таким чином, його емаль. Тому жувальні гумки з ксилітом є найбільш корисними для зубів.

 

 

Як правильно жувати гумку?
Багато людей задаються питанням, як же правильно жувати гумку для того, щоб отримати від неї максимум користі чи хоча б не нашкодити собі. Це залежить від того, яких цілей ви ходите добитися. Наприклад, для стимулювання виділення шлункового соку і поліпшення травлення жувати жуйку необхідно протягом п'яти хвилин перед прийомом їжі.
Щоб отримати максимум користі для зубів, жуйку жують після їжі. Саме в цей час вона допоможе позбутися залишків їжі в роті і очистити зуби. Жувати її треба не більше 15-ти хвилин - за цей час вона встигне освіжити дихання, очистити зуби і стимулювати слиновиділення. Подальше жування не має сенсу і може бути шкідливим для здоров'я.

 

Ефективність жувальних гумок зі спеціальними гранулами для очищення зубів від нальоту не доведена, зате тверді гранули можуть дряпати емаль зуба, тому людям з тонкою емаллю використовувати їх не варто.
Особливої ​​уваги заслуговує звичка жувати жуйку постійно. Це ні в якому разі не приносить користі організму, а тільки підсилює можливу шкоду від продукту. Крім того, жування здатне послаблювати кровопостачання мозку, що загрожує зниженням концентрації уваги. Жування за кермом підвищує ймовірність аварії, а під час роботи або навчання - знижує її результативність.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Хвороби зубів
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту