Як дитину навчити запам'ятовувати літери - ігри, пісні та картки

Азбука з пелюшок, методики читання по кубиках Зайцева - сучасні батьки намагаються виростити маленьких геніїв, поки малюки ще лежать в ліжечках і навіть говорити-то толком не вміють. Прагнення з дитинства навчити малюка абетці не знає меж. Фахівці ж дають свої рекомендації, як можна навчити дитину запам'ятовувати літери, щоб це було і цікаво, і корисно.

 

Малюки у віці до 3 років
Бажання навчити дитину літерам йде від того, що у малюків відмінно функціонує пам'ять. Тому по відношенню до них застосовується просте заучування. Природно, дитина в такому ніжному віці ще особливо не розуміє, що це і навіщо потрібно, але запам'ятати букви цілком може.

 

Так, наприклад, можна підготувати спеціальні картки з буквами. Краще всього використовувати аркуші формату А4 і яскраві кольорові крейди або фломастери. Яскравими букви для запам'ятовування повинні бути обов'язково, щоб привертати увагу немовляти. Адже він у перші роки життя активно реагує саме на яскраві плями. Один лист - одна буква. Вішайте таку картку над ліжечком дитини, щоб він міг розглядати букву і запам'ятовувати, як вона виглядає. Крім того, процес може піти швидше, якщо ви будете промовляти ту з них, яку немовля бачить перед собою. Не забувайте картки регулярно міняти.

 

 

Як варіант, щоб дитина швидше навчити дитину, можна використовувати спеціальні іграшки. Ігри взагалі є відмінним методом, коли малюк навіть не розуміє, що він не розважається, а вчиться. Доведено, що дитина може запам'ятати в рази більше інформації, якщо для навчання використовуються різні тематичні ігри. Для малюків у віці 3 років відмінним рішенням стануть спеціальні пазли-коврики. Пам'ятайте, що в процесі малюка треба вчити звукам, а не власне буквах. Адже йому ще важко зрозуміти, чому буква ЕМ, а читається «Масло».

 

Навчити малюків запам'ятовувати алфавіт може і кулінарія. Для цього достатньо викласти блюдо, наприклад, картопляне пюре, на тарілку у вигляді тієї чи іншої літери. Як варіант, можна спекти печиво-алфавіт або купити для дитини макарони з букв. Відмінним методом може стати і наступна система, в чомусь схоже гри. Візьміть макаронини, мармеладки, сухарики і складайте буквенную композицію з них. Дитина обов'язково оцінить такий варіант.

 

Навчити дошкільника буквах може і рукоділля. Зробіть з листкового тіста алфавіт і дайте дитині цей макет для розфарбовування. Елементи гри дозволить швидше вивчити абетку. Якщо мама вміє шити або плести, вона цілком може зробити рукодільні літери. Крихітка зможе грати з такими, переставляти, перекладати. Так, крім вивчення основ алфавіту, закладається і вивчення складу слів.
Мама може використовувати й асоціації, щоб навчити дитину алфавіту. Такі ігри, як присв букві ім'я або назва родича, досить ефективні. Так, наприклад, М - мама, П - тато, В - брат Вова і т.д. Ігри такого роду припускають додаткові варіанти розвитку і творчості. Наприклад, можна малювати картинки на кожну букву - ту ж маму на М. Навчити малюка запам'ятовувати літери таким чином можна досить швидко.

 

Як працювати з дітьми старшого віку
Якщо дошкільник з дитинства ще не опанував алфавітом (батьки не вважали за потрібне навчання методикам раннього розвитку, або йому це просто було нецікаво), можна приступати до вивчення і після досягнення малюком віку 4 років. І в цьому знову-таки допоможуть гри. З дітьми старшого віку можна вивчати букви не тільки вдома на іграшках або рукодільних матеріалах. Набагато цікавіше освоювати алфавіт за номерами стоять на вулиці машин, за вивісками і вітрин, по літерам будинків і вуличним вказівниками. Адже таку методику можна поєднувати з прогулянками і активними іграми на свіжому повітрі. Для батьків додатковим бонусом може стати той факт, що їм не потрібно спеціально виділяти час на це.

 

Малюкам постарше для навчання можна використовувати магнітні дошки з алфавітом для вивчення абетки. Пересуваючи і переставляючи літери по поверхні, можна досить швидко освоїти їх назви та звучання і навіть приступити до навчання складання складів і слів цілком. Можна використовувати в якості навчального матеріалу спеціальні кубики або таблички. Плюс навчання дитини у віці постарше - він вже починає розуміти, що це таке і навіщо їх треба вчити.

 

 

Можете розвинути фантазію у дитини і запропонувати йому скласти власну казку про алфавіт. Кожен день приділяйте певної букві і працюйте з нею. Покажіть її дитині, розкажіть про її особливості і можете приступати до письменництва. Обов'язково акуратно записуйте свою казку, щоб потім за підсумками навчання можна було прочитати все, що у вас вийшло і підвести підсумок.
Використовуйте музику. Можна як проводити асоціації певної букви і звуку, так і співати тематичні пісеньки. Знайти такі можна в інтернеті - вони представлені тут досить широко. Музика дозволить дитині розвинути слух, що допоможе йому легше навчатися і буквах зі звуками одночасно.

 

Сучасні діти дуже люблять гаджети - смартфони, планшети та інші девайси. Можна застосовувати і їх для навчання малюка алфавітом. Тим більше, що є багато яскравих ігрових додатків, які дозволяють швидше освоїти абетку. Природно, в цьому випадку необхідно чітко дозувати час роботи з девайсом - воно не повинно перевищувати 15 хвилин.
Намагаючись прищепити дошкільнику любов до рідної мови, не тисніть на нього. Досить м'яко і з цікавістю розповідати історію алфавіту, підключити фантазію, проявити трохи творчості, щоб справа швидко пішло вперед. І тоді дитина швидко навчитися читати. Щоб крихітці було цікаво і цікаво, варто придумати свою авторську методику, яка спиратиметься і грунтуватися тільки на знаннях і уміннях вашого учня. Він вам за це пізніше буде вдячний.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Все про дітей
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту