Опукла родимка на обличчі та тілі - як позбутися та видалити

Родимки, як явище, цікавлять людину давно. Таємничі вони по самій своїй суті: з'являються нізвідки - і так само несподівано зникають; перетворюються на страшні пухлини - і прикрашають жінку ... Було від чого прийти в замішання навіть самим освіченим умам минулих століть! Багато чого досі залишається загадкою, особливо опукла родимка, яка приковує увагу своїми небезпечними схильностями до переродження.

 

Що ми про них знаємо
Родимки, або як їх називають фахівці - невуси (від латинського «naevys maternys»), формуються на тілі людини не відразу. Навіщо вони утворюються на тілі, яка їхня функція? Сучасна медицина внесла деяку ясність у це складне питання.

 

Шкіра новонародженого чиста, на його тілі немає ніяких відмітин, якщо тільки це не родимі плями. Мине не менше півроку, перш ніж на тільце з'являться перші родимки. Чому так відбувається? Деякі дослідники вважають, що інформація про родимках, як і взагалі про вигляд людини, закладена в молекулі ДНК, а, значить, поява невусів зумовлено спочатку. Адже проявлятися вони можуть в будь-якій частині тіла: на обличчі, спині, животі, кінцівках і навіть на очах.

 

 

Активні причини родимок
Є деякі причини, які, як відзначають лікарі, активно сприяють утворенню нових родимок. Це - гормональні зміни, що відбуваються в період статевого дозрівання підлітків.
У вагітних жінок невуси, в тому числі і опуклі родимки, формує все той же гормональний дисбаланс. Що цікаво: у жінок, поряд з появою нових родимок, можуть зникнути давні. Дуже великий вплив на родимки надає сонячне світло, він же - ультрафіолетове випромінювання. Адже прямі сонячні промені сприяють підвищеному виробленню меланіну, що і веде до їх утворення.
Родимки - це клітини шкіри, здатні накопичувати в собі меланін - коричневий пігмент, чим пояснюється забарвлення більшості таких новоутворень. Ці клітини називають меланоцитами, вони є навіть на слизових оболонках нашого тіла.

 

види родимок
Невуси діляться на два основних види. розрізняють:
1. Судинні родимки, які можуть бути капілярними (поверхневі), або каверознимі (горбисті, вузлуваті). Формуються вони з капілярів кровоносної та лімфатичної систем, відрізняються нерівними краями, різними розмірами. Пофарбовані в усі відтінки червоного кольору. Судинні родимки на тілі цілком можуть бути опуклими, наприклад, червоні невуси.
2. Невуси несудинними. В основі таких утворень знаходяться клітини-меланоцити. Пігмент забарвлює їх в усі відтінки коричневого кольору - від бежевого, тілесного, до практично чорного. Опуклі родимки теж відносяться до цього виду.

 

типи невусів
Виділяють два основних типи родимок: плоскі і опуклі. Зовнішні їх відмінності визначає глибина шкірного покриву, на якому вони формуються. Їх класифікують як Внутрідермальний (скупчення меланіну в дермі, глибокому шарі шкіри), епідермальні (пігмент накопичується в епідермісі, верхньому шарі) і прикордонні (розташовані на кордоні цих шарів). Цікавлять нас опуклі невуси занурені в дерму, на поверхні якої виступають лише їх верхівки.

 

Червоні опуклі невуси
Ці родимки починають формуватися в тому випадку, коли ушкоджуються кровоносні судини. Якщо червона родимка стала опуклою, а при натисканні на неї відчувається здавленість, значить, причини в наступному:
• Гормональний дисбаланс.
• Дисфункція підшлункової залози.
• Сильне ультрафіолетове опромінення.

 

Якщо розташовані на обличчі опуклі родимки викликають сильний психологічний дискомфорт, починають заподіювати занепокоєння або помітний швидкий їх ріст - від цих невусів бажано швидше позбутися. Крім цього, великі опуклі червоні невуси небезпечні можливістю необережного травмування та занесення інфекції. У таких випадках просто необхідна консультація фахівця.
До опуклим відносяться і блакитні невуси, що локалізуються на сідницях, кінцівках і обличчі. Це гладкі і щільні півсфери з ясно окресленими кордонами, помітно виступають над шкірним покривом. Видалення таких новоутворень, якщо вони крім психологічного дисбалансу не доставляють інших турбот, необов'язкове.

 

Особливе місце займають опуклі невуси Саттона, які відрізняються від усіх інших своєю повною непередбачуваністю. Ще не встановлені причини, через які з'являються на тілі опуклі родимки цього типу. Вони мають навколо себе бліда пляма шкіри, практично ніколи не перероджуються в злоякісну пухлину, а, головне, з'являються і зникають без будь-яких з'ясовних причин.

 

Чим небезпечні невуси
Родимки, опуклі в тому числі, за своєю суттю не є небезпечними. Більшість людей без проблем живуть з ними до глибокої старості. Навіть більше того: у літніх людей вони поступово зникають, поступаючись місцем старечим пігментних плям. Тобто загроза захворювання зникає сама по собі. Але на жаль, останнім часом почастішали випадки переродження невусів в злоякісну пухлину, меланому.

 

меланома
Перший сигнал, що змушує відкласти всі справи і звернутися до дерматолога, а краще відразу до онколога, - видозміна родимок. Це відноситься і до випадків, коли опукла родимка з'явилася на тому місці, де раніше був нешкідливий плоский невус ленгіто. Така активність може бути ознакою розвитку меланоми.
Меланома цілком здатна «зачаїтися» в організмі навіть на десятки років. Однак, вона також здатна в будь-який момент активно почати свій розвиток і всього за кілька місяців поширитися по всьому тілу. Ось чому усіма фахівцями сьогодні приділяється опуклим родимок окрему увагу.

 

 

фактори ризику
Особливо небезпечні прямі сонячні промені, травми, рентгенівське випромінювання, не кажучи про жорстку радіації або проживанні на території з підвищеним радіоактивним фоном. Нераціональне перебування на сонці може викликати пошкодження генетичного апарату клітин і переродження безпечної досі родимки в злоякісну пухлину. Про це завжди варто пам'ятати аматоркам засмаги і прихильникам соляріїв. Бронзовий загар може в недалекому майбутньому дуже дорого обійтися.

 

ознаки зміни
Коли на тілі невус розташований у небезпечній зоні - на долонях, ступнях, обличчі або під пахвою - його дуже легко мимоволі травмувати: наприклад, при голінні, або роботі без захисних рукавичок. При цьому в самій родимці починається природний процес відновлення клітин, тобто процес їх розподілу. Ось тут-то і може позначитися генетична, гормональна або імунологічна схильність до ракових захворювань: поділ стає неконтрольованим, починає розвиватися злоякісна пухлина.
Збільшення розміру опуклою родимки, кольору або її структури можуть означати розвиток початковій стадії меланоми. У разі будь-яких змін треба негайно звертатися до онколога. Тут буде дорога кожна хвилина: адже лікування необхідно почати якомога швидше, так як це допоможе позбавитися від смертельної небезпеки.

 

Група ризику
Для всіх родимок, а для опуклих особливо, небезпеку становить навіть просте відвідування пляжу. Перебуваючи на пляжі, намагайтеся не затримуватися там після полудня, коли сонце досягає піку активності. Не можна нерухомо лежати годинами, підставивши спину сонця, побільше рухайтеся.
Після купання, особливо в солоній воді, неодмінно сполосніть під душем і витріться насухо. Інакше мікроскопічні кристали солі сконцентруються на родимках, промені сонця, створивши «ефект лінзи», просто пропалять шкіру. Це може стати причиною створення передумов для переродження невуса.

 

У групу ризику фахівці включають:
• Тих, у кого налічується більше 30 родимок.
• Світлоокі светлокожие люди, які швидко «згорають» на сонці.
• Тих, хто від неправильного засмаги «згорав» на пляжі в молодості (до 30 років).

 

Для деяких людей можуть бути дуже небезпечними популярні тури «від зими - до літа». Різка, без періоду акліматизації зміна природних зон входить в фактори ризику. Зовсім не випадково серед таких туристів реєструється зростання захворювання на меланому. У разі коли ви знаходитесь безпосередньо в такій групі, або дуже близькі до неї з якихось показниками, прийміть всі запобіжні заходи від можливих ускладнень.

 

видалення невусів
Єдиний на сьогодні дієвий спосіб боротьби з невусами - позбутися від них назавжди. Видалення родимок, опуклих в тому числі, не найскладніша хірургічна операція. Але, як і будь-яке оперативне втручання в організм, вона повинна проводитися тільки в умовах медичного закладу. Ні в якому разі не можна звертатися з таким питанням в косметичний салон за рогом. І вже зовсім забудьте про самостійні подібних процедурах - добром це не скінчиться!

 

В принципі, якщо родимки не турбують, не заважають жити і працювати, - не чіпайте їх! Можна ж і змиритися з якимось невеликим косметичним дефектом, і не турбувати такий примхливий, небезпечний ділянку шкіри. Однак у випадку різких змін стану родимки, або їх появи у великих кількостях, негайно звертайтеся до лікаря! Саме він допоможе позбутися опуклою родимки, як досвідчений фахівець, призначить найприйнятніший варіант операції.

 

 

методи видалення
Якщо родимка досягла великих розмірів, застосовується класичне висічення невуса скальпелем. Накладаються при цьому косметологами спеціальні шви після операції видалять, а рану оброблять антисептичним засобом. Через два-три тижні отриманий рубець стане практично непомітним.
Ефективно при видаленні невусів застосування лазерного методу. Луч високої енергії впливає на родимку не більше 2 хвилин. Після такої операції утворюється невелике заглиблення, яке зникне через пару тижнів.
Також можна прибрати опуклі родимки за допомогою високочастотного електроструму. Це - метод електрокоагуляції. Спеціальний інструмент, розігрітий струмом, просто зрізає невус. Під час операції судини «запаюються», а клітини родимки гинуть, що не допускає появи метастаз. При такому способі використовують місцеву анестезію. Шрам розгладиться через три-чотири дні, не залишивши на шкірі навіть сліду.

 

Таким чином, всі проблеми, пов'язані з опуклими родимками, у наш час легко вирішуються. Головне, ні в якому разі не слухайте нічиїх порад по самостійному їх лікуванню, або гірше того - видаленню. Обов'язково відвідуйте лікаря-дерматолога не рідше 1 разу на рік і будьте здорові!

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Хвороби шкіри
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту