Бактеріальний кон'юнктивіт - симптоматика, лікування та профілактика

Бактеріальний кон'юнктивіт виникає внаслідок проникнення в область слизової оболонки ока збудників гнійної інфекції. Лікування бактеріального кон'юнктивіту у дитини і дорослої людини повинно проводитися під контролем фахівця.

 

  Причини розвитку хвороби
Незважаючи на те, що кон'юнктива ока має високу резистентність до інфекцій, внаслідок антибактеріальних властивостей слізної рідини і захисних функцій повік, поразка патогенними організмами даній області все ж відбувається. Будь-які пошкодження слизової оболонки ока і низька температура можуть лімітувати гостру інфекцію.

 

Запальний процес в області кон'юнктиви виникає внаслідок проникнення в організм наступних збудників:
• Стафілокок - розвиток запального процесу в області кон'юнктиви, який виникає внаслідок стафилококкового поразки. При правильно підібраному лікуванні прогноз сприятливий. Недостатнє лікування призводить до поширення інфекційного процесу на рогівку, що загрожує кератитом або виразкою рогівки.

 

 

• Синьогнійна паличка - інфекційне ураження кон'юнктиви, що виникає внаслідок проникнення на слизову оболонку синьогнійної палички. Без своєчасного лікування сприяє розвитку ураження рогівки із загрозою освіти перфорації.

 

• Гонокок - гнійний гіперактивний процес виникає при проникненні гонококка в область слизових оболонок ока. У даному випадку присутній схильність до стрімкого розвитку виразки рогівки. Існує ймовірність втрати ока.
Історія хвороби бактеріального кон'юнктивіту для кожного пацієнта індивідуальна. Прояви запального процесу залежать від його інтенсивності і збудника.

 

симптоматика захворювання
Симптоми бактеріального кон'юнктивіту проявляються з різною інтенсивністю, що залежить від клінічного перебігу хвороби. Хронічна форма хвороби характеризується порушенням нормальної мікрофлори слизової оболонки ока. Збудником хронічного перебігу кон'юнктивіту найчастіше є стафілокок, на тлі життєдіяльності якого виникає блефарит. Даний процес характеризується повільної реакцією на проведення місцевої антибіотикотерапії.

 

Гострий бактеріальний кон'юнктивіт супроводжується швидким наростанням симптоматики хвороби, що супроводжується появою слизово-гнійних виділень. Переважно діагностується ураження ока в області бульбарной кон'юнктиви. Клінічні прояви гострої форми хвороби згасають вже через 1-2 тижні. У певних випадках навіть не потрібне проведення специфічної терапії.
Серед найбільш вираженої симптоматики можна виділити наступні прояви:
• почервоніння кон'юнктиви;
• поява виділень з ока;
• відчуття піску в оці;
• характерне печіння.

 

Після сну очі важко відкриваються, тому, як за ніч в куточках скупчується ексудат. Симптоматика захворювання найчастіше присутня відразу на обох очах, і тільки в рідкісних випадках на одному.
Симптоми бактеріального кон'юнктивіту у дитини практично нічим не відрізняються від проявів хвороби у дорослої людини. У дітей частіше з'являється набряклість вік і утворюється кірка. Відокремлюване зі слизової оболонки очей відразу має водянисту основу, що притаманне також і вірусної формі кон'юнктивіту. Через добу слиз стає гнійної, що вказує на бактеріальний характер патологічного процесу.

 

Бактеріальний кон'юнктивіт нерідко супроводжується розвитком поверхневої епітеліопатія і епітеліальних ерозій. У більшості випадків подібні зміни безпечні. При гонококковом ураженні кон'юнктиви розвивається абсцес, із'язвляется рогівка і утворюється панофтальмит. Бактеріальний кон'юнктивіт у дітей грудного віку є причиною розвитку сліпоти.

 

лікувальні заходи
Постановка діагнозу здійснюється на підставі скарг хворого і вивчення історії хвороби, що включає причину розвитку захворювання. Патологічний стан, викликане життєдіяльністю бактерій, не у всіх випадках потрібно лікувати. Хвороба часто проходить самостійно, що залежить від виду збудника і стану імунної системи хворої людини. Саме тому чим лікувати бактеріальний кон'юнктивіт у дітей і дорослих людей має вирішувати тільки лікар, самолікування в даному випадку небезпечно.

 

Бактеріальний кон'юнктивіт заразний, тому в обов'язковому порядку під час всього курсу лікування слід обмежити контактування з хворим. Незалежно від того, яка саме терапія буде проведена, в обов'язковому порядку для усунення симптоматики хвороби призначаються очні протибактерійні краплі і мазі (Ципромед, Флоксал, Альбуцид, Ерітроміциновая і Тетрациклінова мазь).

 

 

Лікування бактеріального кон'юнктивіту проводить лікар офтальмолог. Для усунення запального процесу призначається комплексна терапія у вигляді місцевого та загального впливу. Такі місцеві антибактеріальні краплі, як Полудан, Актипол і Офтальмоферон при бактеріальному кон'юнктивіті призначаються для зміцнення імунітету, так як в їх складі міститься інтерферон.
Терапія бактеріального кон'юнктивіту у дітей проводиться під суворим контролем лікаря, найчастіше в стаціонера, тому, як дане захворювання особливо у пацієнтів молодшого шкільного віку призводить до розвитку незворотних реакцій в організмі.

 

профілактика
Для того щоб запобігти бактеріальний кон'юнктивіт у дітей і дорослих, в обов'язковому порядку слід дотримуватися заходів профілактики:
1. Дотримуватися гігієнічні норми.
2. Попереджати травмування очей.
3. Правильно доглядати за контактними лінзами.
4. Своєчасно санувати вогнища інфекції в області носоглотки та шкіри.
5. Призначати превентивне лікування всім особам, які контактують з хворою людиною. У даних цілях використовуються краплі від бактеріального кон'юнктивіту.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Хвороби очей
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту