Чому підлітки скоюють злочини та правопорушення

Підлітки, особливо хлопчаки, без кінця потрапляють у всякі неприємні історії. Батьки нервують: син пішов по дурний доріжці. Скандали, покарання. Але чи завжди непорядний вчинок - прояв злочинних схильностей? Часто - це крик про допомогу. І надати її можуть тільки в сім'ї. Інні Кленіцкой, педагогу зі стажем, дослідної мамі та бабусі, не раз доводилося працювати «перекладачем», пояснюючи дорослим те, про що дитина сама сказати не може.

 

злодійство
Славік, 8-й клас. Маленький, щупленький, слухняний. Ровен з усіма хлопцями, але товаришів якось не завів. Навчається з працею, з «двійки» на «трійку», проте «трійка» аж ніяк не «липова». На фізкультурі - слабак. Мама - штукатур, непогано заробляє, про сина дбає, в школу заходить. Тато працює в Підмосков'ї, в бригаді платників - котеджі будує. Славік - хлопчик нешкідливий і чимось мені симпатичний ...

 

І раптом - дзвінок директору школи з поліції. Виявляється, хлопчик поцупив у магазині кілька плиток шоколаду! Навіщо? Славік в велику зміну пригощав шоколадом однокласників - роздав все до шматочка.
Це типовий Cлучай компенсаційного злодійства. Підліток чимось обділений і намагається компенсувати це. Він сам може цього не усвідомлювати, але підсвідомий поштовх саме такий - «у мене немає друзів, я погано вчуся, я слабкий ... Зате можу пригостити весь клас шоколадом, бо я не жадібний і до всіх добре ставлюся».

 

 

Славі пощастило - у нього розумна мама. Вона пояснила синові, що поважають і цінують не тільки за шкільні успіхи і силу: «Ось виростеш, отримаєш професію, будеш добре робити свою роботу, і тебе за це будуть поважати, будуть у тебе вчитися, звертатися до тебе за порадою». Звичайно, згадала мама і необхідність сплатити вартість шоколаду. «А якби тебе не зловили, платити довелося б касиру. Як думаєш, яка у неї зарплата? Не знаєш? А я знаю. (Мама називає суму). Менше моєї. Виходить, ти в її кишеню заліз ».
Більше Слава нічим таким не грішила. Історію зам'яли, до хлопців вона не дійшла - про це подбали ми, вчителі.

 

підпал
У моїх сусідів вибухнув скандал. Десятирічний син, поки батьки з'ясовували стосунки на кухні, підпалив в кімнаті фіранки! Батьки схаменулися, коли запахло горілим. На щастя, вчасно залили водою злощасні фіранки. У чому причина дикої витівки? Батьки збиралися розлучатися і постійно голосно сварилися, ображали один одного. Хлопчик нервував, переживав. Він любив і маму, і тата, їх сварки глибоко його травмували. Накопичувалися біль, роздратування, образа. Це вимагало якоїсь розрядки. Ось і розрядився.
Вже якщо дорослі зважилися на розлучення, потрібно було перестати лаятися, а дитині спокійно пояснити, що тато як і раніше буде любити його і піклуватися про нього, приходити до нього у вихідні.

 

І знову ми маємо справу з дитиною, яка відчуває себе обділеним: спокійним будинком, дружною сім'єю. Не в покараннях він потребує, а в допомозі. Його витівки - сигнал SOS для дорослих. А наше завдання - почути сигнал, зрозуміти причину. І постаратися усунути її. Але як часто ми буваємо глухі до цих сигналів, не хочемо задуматися над причинами!
До того ж питання «в лоб» зазвичай не допомагають. Діти не завжди можуть усвідомити, що їх турбує. Усвідомлення прийде пізніше, коли вони подорослішають. Втім, можна ненав'язливо задати який-небудь пряме запитання.

 

погана компанія
Вадим - благополучний дитина з благополучної сім'ї. Навчався непогано, проступків за ним не водилося. Але одного разу мама прийшла в школу зі сльозами: син зв'язався з поганою компанією. Хлопці там старше, курять, випивають, вживають наркотики, а, буває, і пріворовивают. На питання шкільного психолога, чому хлопчик потягнувся до такої компанії, Вадим відповів: «Вдома нудно». Батьки вели нескінченні розмови про ціни, скаржилися на життя, нікуди, крім роботи і магазинів, що не вибиралися.

 

Вирішили попрацювати з батьками. При першій же зустрічі з ними, коли вони навперебій почали звинувачувати сина за зв'язок з поганою компанією, моя колега задала їм питання, що викликав подив і замішання: «А що ви пропонуєте йому натомість?» Зав'язалася розмова. До честі батьків, вони виявилися людьми розумними.
Мама зводила сина в будинок дитячої творчості та запропонувала йому вибрати собі гурток. Вадим, хоча і прийшов сюди знехотя, зацікавився туристичним гуртком.

 

Існує поширена думка, що всі гуртки тепер платні. Але це не так. Потрібно тільки докласти зусиль, щоб знайти підходящі.
По вихідних тато Вадима став влаштовувати лижні прогулянки, влітку - походи з наметами. Хлопчик запрошував з собою друзів. Всі разом вчилися правильно розпалювати багаття, і Вадиму тут згодилися навички, отримані в гуртку.

 

 

Батьки зізнавалися потім, що змінилася не тільки життя сина, але і їх власна. Кудись зникли вічні скарги і невдоволення життям, вечорами стали обговорювати плани на вихідні. Вирішили-постановили: хай краще інший раз квартира не буде «вилизане» на «відмінно», але що-небудь цікаве обов'язково придумаємо. Зрозуміло, підлітка перестало тягнути в погану компанію.

 

Так буває часто: щоб змінити щось в дитині, підлітку, батькам потрібно змінити щось в собі, в своєму власному житті.
І, треба визнати, говорити про це з батьками куди важче, ніж з підлітком. Але чого не зробиш заради своєї дитини, чи не так?

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Все про дітей
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту