Шуми в серці у дітей - причини та лікування

Шуми в серці у дітей виявляються досить часто, особливо у новонароджених, але далеко не завжди є приводом для занепокоєння. Морфологічно вони обумовлені протиприродним потоком крові (у зворотному напрямку), що може бути пов'язано з органічними причинами (захворювання серця і магістральних судин) або ж віковими особливостями дитячої серцево-судинної системи.

 

Для встановлення чіткої причини, виключення (або підтвердження) діагнозу серйозної серцевої патології необхідно інструментальне обстеження і консультація дитячого кардіолога.
Можливі причини
Існують дві великі групи причин, внаслідок яких розвивається шум в серці. Перша - це органічні шуми, основою яких служить вроджений або набутий дефект клапанного апарату, магістральних судин або самої серцевої сумки. Друга - це функціональні варіанти, що розвиваються внаслідок тимчасових особливостей зростаючих серця і магістральних судин, які не потребують консервативного і оперативного лікування.

 

У клінічній практиці прийнято виділення таких диспансерних груп серед дітей:
• практично здорові діти з функціональним шумом у серці;
• потенційно здорові діти, що підлягають спостереженню в динаміці;
• діти, яким потрібні негайного ретельного інструментального обстеження в плановому або екстреному порядку.

 

Функціональні шуми
Функціональні шуми, у закордонній клінічній практиці їх ще називають безневинними, обумовлені минущими анатомо-функціональними порушеннями. Такі зміни є віковими і в міру росту дитини мимовільно зникають без зовнішнього впливу. Більшість функціональних шумів невеликої інтенсивності, посилюються або зменшуються в різні періоди росту дитини. Такі діти підлягають періодичному обстеженню і спостереженню у кардіолога.

 

 

У різні періоди дитячого віку, як у немовляти, так і у дитини старше 6 років, найбільш часто виявляються такі види шумів:
• венозний дзюрчання (дзижчання) - обумовлено струмом венозної крові в магістральних судинах, що йдуть до серця; такий шум дуже відрізняється за тривалістю і тембром в різних положеннях тіла; в лежачому положенні повністю зникає;
• звук транспульмонального прискорення пов'язаний з посиленням потоку крові в легеневій тканині, відзначається при збільшенні фізичного навантаження, вираженої інтоксикації, аритмії;
• звук серцевої вібрації обумовлений коливаннями самого серця, частіше вислуховується у дітей до року худорлявої статури з тонкою грудною кліткою;

 

• шуми формування серця розвиваються при тимчасовому взаємне невідповідність камер серця, наприклад, якщо шлуночок серця збільшується в розмірах швидше, ніж передсердя, або стулки клапана збільшуються в розмірах, але відстають за своїми розмірами від серцевих порожнин;
• шуми при малих серцевих аномаліях пов'язані з деякими незначними вадами розвитку (наявність додаткових хорд або папілярних м'язів), є прикордонними станами між варіантом норми і серцевою патологією.
Окрему групу становлять серцеві шуми, обумовлені зменшенням або збільшенням тонусу самого міокарда. Функціональний варіант пов'язаний з особливостями іннервації, переважанням впливу симпатичної або парасимпатичної вегетативної системи. Такий варіант найчастіше відзначається у підлітка, з часом іннервація серцевого м'яза досягає необхідного рівня розвитку і цей дисбаланс зникає спонтанно.

 

Розлади обмінних процесів в міокарді можуть бути пов'язані з надмірною фізичним навантаженням, недостатнім або незбалансованим харчуванням, занадто швидким зростанням всього організму і невідповідними розмірами серцевої сумки. Це захворювання діагностується у дитини старше 3 років. Основні ознаки кардіопатії - це серцевий шум, аритмія і помірні зміни на ЕКГ. Потрібно лише консервативне медикаментозне лікування.
Кардиопатия може перейти в більш важку форму хвороби, яка обумовлена ​​не тільки метаболічними, а й дистрофічними змінами всіх складових тканин серцевої сумки. Відмінні симптоми миокардиодистрофии - це патологічні звуки при вислуховуванні серця і наростаюча слабкість. Потрібно більш інтенсивне медикаментозне консервативне лікування.

 

Кардиопатия і миокардиодистрофія є оборотними захворюваннями. Як тільки будуть усунені причини хвороби і її наслідки, шум зникне повністю. Жодних наслідків повністю излеченной кардиопатии або миокардиодистрофии не спостерігається, навіть якщо це захворюванням було діагностовано у дитини в рік.

 

Патологічні (органічні) серцеві шуми
Вони виявляються у разі вродженого або набутого дефекту серцевої сумки (клапанного апарату або стінок), коли кров рухається в зворотному (протиприродний) напрямку. Виникають турбулентні потоки, які проявляються у вигляді патологічного звуку - шуму.

 

Нерідко у дитини може бути запідозрений порок серця. Це пов'язано з особливостями внутрішньоутробного кровообігу в системі «мати-плід». В умовах норми у новонародженого є отвір між правим і лівим отвором. У деяких випадках спостерігається скидання крові через цей отвір, яке проявляється патологічним звуком. У більшості випадків овальне вікно заростає, коли дитині виповнюється 1 рік. У рідкісних випадках цей процес розтягується в часі і повне зрощення цього дефекту спостерігається у віці до 6 років включно. Тільки у випадку розвитку симптомів серцевої недостатності можна говорити про те, порок серця у новонародженого обумовлений незарощення овального вікна.

 

Вроджені вади серця пов'язані з різними негативними впливами на організм плоду під час вагітності і, відповідно, неправильним формуванням різних серцевих структур. Найчастіше уражається клапанний апарат, його дефекти називають недостатністю (надмірне розширення) або стеноз (зайве звуження).
Набуті вади серця - це результат ревматичного процесу або інших запальних системних процесів. Спочатку анатомічно повноцінний клапан змінюється і не здатний повністю виконувати своє функціональне навантаження - забезпечувати струм крові тільки в одному напрямку.

 

Будь порок серця вимагає спостереження в динаміці і періодичного інструментального обстеження. Вирішальне значення в даному випадку грає не стільки вік дитини, скільки наявність ознак серцевої недостатності і поступового погіршення загального стану. До таких належать:
• наростаюча слабкість і підвищена стомлюваність, яка не відповідає фізичному навантаженні дитини;
• постійна блідість в поєднанні і періодичним посинінням пальців і кінчика носа;
• виникає задишка і відчуття нестачі повітря;
• набряк кінцівок.

 

Протягом серцевих захворювань індивідуально, декомпенсація (прогресування пороку серця) може спостерігатися в будь-якому віці і в 2 роки, і 4 роки. При найменших підозрах про серцевої патології слід звернутися до лікаря.

 

 

Можливі наслідки
Небезпечні для життя дитини тільки деякі захворювання, при яких виявляються шуми в серці. Прогресуючий порок серця і наростаюча серцева недостатність є серйозною перешкодою для гармонійного росту і розвитку дитини. У вкрай запущених випадках можливий смертельний результат від зупинки серця.
Доктор рекомендує
Обстеження слід починати з відвідин дільничного (або сімейного педіатра), а потім кардіолога. У деяких випадках необхідна консультація кардіохірурга.

 

Діагностика хвороби
Діагностичний пошук включає як рутинні (опитування та огляд хворого), так і найсучасніші методики. До них відносяться:
• електрокардіограма;
• ехокардіографія (вивчення будови і функцій порожнин серцевої сумки);
• дослідження камер серця за допомогою ультразвуку;
• контрастна рентгенографія.

 

Загальні принципи лікування
Консервативна медикаментозна терапія включає різні засоби, спрямована на поліпшення обмінних процесів міокарда. Для цього використовують вітаміни, глікозиди, амінокислоти, рідше, гормональні препарати. При серцевої недостатності показані діуретики, що зменшують надлишковий обсяг кровотоку. Консервативна терапія ефективна в разі компенсованого пороку.

 

При наростаючої серцевої недостатності виникає необхідність хірургічного лікування. Воно полягає в протезуванні клапана або інших варіантах усунення утворилися дефектів.
Після такого оперативного втручання потрібно досить тривала (не менше 2 років) реабілітація. Вона включає лікувально-охоронний режим з поступовим збільшенням фізичного навантаження, прийом препаратів, що розріджують кров. Позитивний ефект приносить санаторно-курортне лікування.
Шуми в серці у дитини - це ще не причина для паніки, але привід для позачергової медичної консультації.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Хвороби серця
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту