Стригучий лишай - причини виникнення і лікування

Стригучий лишай відноситься до числа захворювань, причиною яких є інфекційний агент, і проявляється утворенням на шкірних покривах обмежених шелушащихся ділянок. Вони являють собою гостре запалення з серозним або гнійним ексудатом, покрите товстої скоринкою.

 

Причини виникнення
Стригучий лишай у людини має ще одну назву - «трихофития». Воно виникло після відкриття збудника захворювання, яким виявився грибок - тріхофітон. Крім того хвороба може бути спровокована не тільки даною формою грибка, але і деякими іншими. На це вказує локалізація процесу, наприклад, на нігтях, волоссі або шкірі.

 

Даний вид грибка відноситься до антропофільним паразитам, що означає високу патогенність тільки до людини. Стригучий лишай у дітей проявляється тими ж симптомами, що у дорослих, однак поширений набагато більше.
Як передається грибок? Необхідно пам'ятати, що захворювання досить контагиозно і може передаватися такими способами:
• побутової, коли людина користується спільними предметами або засобами особистої гігієни;
• контактний, коли люди знаходяться в безпосередній близькості один від одного.

 

 

Особливу увагу слід приділити факторам, які прискорюють потрапляння паразитарного грибка на шкіру. До них відноситься тривалість контакту з хворим або пошкоджений роговий шар епідермісу, а також низький рівень захисту імунної системи. Відомі навіть епідемії даного захворювання, так як передається лишай досить швидко. Грибок може поширюватися по всіх шкірних покривів або ж лімфогенним шляхом.

 

Зважаючи різновид збудника, локалізацію процесу, а також здатність організму протистояти грибку, виділяють кілька форм захворювання:
• поверхнева форма позбавляючи вражає як шкірний, так і волосяний покрив;
• хронічна форма;
• стригучий лишай з переважним ураженням нігтьової пластини;
• форма, що виявляється інфільтративними і гнійними процесами.

 

Від моменту зараження людини паразитарним грибком до перших проявів може пройти близько 2 -х тижнів.

 

Симптоми
Захворювання може проявлятися різними симптомами, починаючи від незначних шелушащихся областей шкіри і закінчуючи випаданням волосся. Однак волосяний покрив не тільки повністю випадає, але в більшості випадків обламується довжиною до 3 -х мм від шкіри, ось чому лишай називається стригучий. Ділянки поразки в основному однакового розміру, округлої або неправильної форми з діаметром близько 3 -х см. Таким чином, лишай зустрічається дрібно або великовогнищевий.

 

На початковому етапі стригучий лишай на голові проявляється невеликими ділянками пошкодження, які надалі збільшуються і приймають певну форму. Центральна частина вогнища має злегка рожевий колір з безліччю мелкопластінчатим лусочок сірого відтінку. Далі ділянку ураження височить над шкірою і продовжує збільшуватися, поверхня стає горбистою, змінюється колір, а при натисканні відзначається поява густого гною на лусочках.
При прогресуванні процесу спостерігається обламування волосинок в області пошкодженої ділянки. Крім того решта волосинки можна легко видалити за допомогою пінцета. З плином часу стригучий лишай у людини починає проявлятися появою солодкого смердючого запаху з вогнищ. Кількість дільниць невелике, однак їх розміри можуть досягати 15 -ти і більше сантиметрів.

 

При поширеній формі позбавляючи можливий розвиток ускладнень. Серед них найбільш частими є збільшення розміру лімфатичних вузлів і їх болючість при промацування. Якщо на даному етапі не було розпочато лікування захворювання, тоді вузли можуть розкриватися з виділенням ексудату. Також в деяких випадках, особливо у людей з низьким рівнем імунного захисту, спостерігається підвищена температура, головні болі і загальна слабкість.

 

Стригучий лишай на голові, зокрема хронічна його форма, найчастіше виникає у представниць жіночої статі, особливо у тих, які вже мали в минулому лишай на волоссі. Хронічна форма розвивається внаслідок дисфункції залоз внутрішньої секреції (статевих, щитовидної), браку вітамінів і мікроелементів, порушень місцевого кровообігу та імунного захисту.
Клініка хронічного позбавляючи дещо відрізняється від простого виду. Після пошкодження волосся, шкіри або нігтів з'являються невеликі рубці або запалені ділянки (гладкі або шелушащиеся). Волосся в уражених вогнищах обламуються на рівні шкіри, причому залишаються чорні крапки на їх місці.

 

При хронічній формі іноді відзначаються запалені ділянки рожевого або більше синюшного відтінку. Найчастіше вогнища локалізуються на сідницях, стегнах, долонях, під колінами і на розгинальній стороні ліктів. Крім того можлива поява свербежу в області уражених ділянок. Нігті, залучені в патологічний процес, втрачають прозорість, блиск, з'являється сірий відтінок, краю лущаться і стають горбистими, відзначаються ділянки різкого переходу щільної і тонкої нігтьової пластини.
Хронічна форма може тривати роками і навіть десятками років, причому джерело інфекції - хвора людина постійно заразний для оточуючих, особливо малюків.

 

Глибокий лишай супроводжується поширеною запальною реакцією. Ділянки, які піддалися лущення, мають горбисту поверхню, нагадують ягоди малини, і відрізняються інтенсивним червоним забарвленням. Незважаючи на це, глибокий лишай здатний вилікуватися самостійно вже через 2-3 місяці від появи перших симптомів захворювання. У деяких випадках можливі появи рубців і частковим випаданням волосяного покриву.

 

 

Діагностика
Діагностика стригучого позбавляючи у людини проводиться дерматологом з використанням спеціальної апаратури. Огляд ураженої області шкіри або волосся проводиться за допомогою лампи Вуда (люмінісцентна лампа). При виявленні грибка трихофітону - поява зеленого світіння, можна зробити припущення про наявність стригучого лишаю. Для подальшого обстеження необхідно досліджувати матеріал, взятий з цією області, під мікроскопом.

 

Зважаючи різновид форм і проявів стригучого лишаю, лікування кожного випадку повинне підбиратися індивідуально. Тільки дерматолог після проведення спеціалізованого дослідження зможе допомогти в боротьбі із захворюванням.

 

У наш час існує декілька способів лікування, в тому числі лікування стригучого позбавляючи народними засобами. Наприклад, мазі і таблетки, які здатні не тільки позбавити від симптомів, але і привести до загибелі основного причинного фактора - грибка.
1. Грізуофульвін - таблетований препарат, який належить до групи протигрибкових антибіотиків. Його необхідно призначати, дотримуючись певну схему. Дозу на один прийом слід розраховувати, зважаючи на вагу людини. Так, на кожен кілограм потрібно брати 15 мг діючої речовини. Препарат приймається 3 рази на добу до тих пір, поки людина не позбудеться грибка. Це перевіряється за допомогою спеціального аналізу на наявність збудника. В основному тривалість лікувального курсу складає від 14 -ти до 30 -ти днів. Після цього необхідно використовувати гризеофульвин такий же дозуванням ще близько 2 -х тижнів, а потім 1 таблетку кожні 3 дні протягом 2 -х тижнів.

 

2. Сірчано- саліцилова або дігтярна мазі. Їх застосовують паралельно прийому таблеток шляхом втирання в уражені ділянки на ніч.
3. Йодний розчин (3-5%) використовують для змазування вогнищ вранці після застосування мазі.
Перед початком місцевого лікування слід підготувати уражену ділянку: потрібно збрити волосся. Крім того необхідно регулярно перевіряти людей, які знаходяться в контакті з хворим, з приводу їх зараження. Бажано хворого ізолювати до повного його одужання. Що стосується дитячого віку, то дитина може знову відвідувати дитячі установи тільки при триразовому негативному аналізі на наявність збудника, а також коли на шкірі не буде вогнищ ураження.

 

Лікування стригучого позбавляючи народними засобами увазі використання різних компресів і відварів на основі трав. Захворювання можна вилікувати в домашніх умовах тільки на початковій стадії процесу. Лікування сприяє запобіганню поразки додаткових ділянок та відновленню вже уражених.
• для промивання вогнищ використовують слабку концентрацію оцтового розчину, соки лимонів або часнику, а також мильний розчин;
• мед з відваром бурака і гірчицю з оцтом на основі яблук застосовують для змазування уражених областей шкіри або волосся. Однак необхідно бути акуратним, щоб уникнути отримання опіку;

 

• поєднання соку подорожника і березової золи використовують для втирання в уражену шкіру;
• при наявності невеликих дефектів шкірних покривів, що достатньо часто відзначається при стригучий лишай, необхідно їх обробляти діамантовим зеленим або йодним розчином.

 

Профілактика
Дотримання заходів профілактики необхідно для запобігання зараження. Вони полягають в контролі над предметами особистої гігієни, наприклад, рушник, мочалкою або ножицями. Використання загальної ванни або душу можливо тільки після ретельної їх дезінфекції. Після купання в громадському басейні або відвідування аквапарку слід прийняти душ.
При виявленні перших симптомів стригучого позбавляючи рекомендується найближчим часом звернутися до дерматолога для подальшої діагностики та лікування.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Хвороби шкіри
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту