Ішемічний інсульт головного мозку - симптоми і лікування

Ішемічний інсульт або інфаркт мозку - це порушення кровообіг центральної нервової системи в гострій формі з тотальним пошкодженням тканин. Він може виникнути в результаті недостатнього або повної відсутності надходження крові до окремих ділянок мозку. Це - одне з найчастіших захворювань, що призводять до інвалідності або смерті.

 

Існує три види ішемічних інсультів - тромбоемболічний, гемодинамічний і лакунарний. Виникнення інсульту може відбутися в результаті тромбозу судин мозку через розпадаються холестеринових бляшок в різних відділах кровоносної системи, спазмів судин, травм грудної клітки або шиї (ураженні перфоруючих артерій), гіпертонії та інших причин.

 

Симптоми ішемічного інсульту
Необхідно знати симптоми захворювання, щоб вчасно надати термінову допомогу при їх проявах.

 

 

1. Різкі сильні головні болі.
2. Запаморочення, що супроводжується нудотою, можливо, блювотою.
3. Порушення чутливості шкіри.
4. Втрата орієнтації - людина не може втриматися у вертикальному положенні.
5. Оніміння або повне знерухомлення кінцівок.

 

6. Слабкість в одній половині тіла.
7. Порушення зору, мови і слуху.
8. Сонливість або повна втрата свідомості.

 

Надання першої допомоги
У разі виникнення подібних проявів, потрібно терміново викликати невідкладну допомогу. Дуже важливо в найближчу годину провести діагностичні процедури і почати медикаментозне лікування, яке можуть здійснити тільки лікарі - фахівці. Далі хворий повинен перебувати в стаціонарних умовах, де є спеціальне реанімаційне обладнання і палати інтенсивної терапії.

 

Найбільш ефективними заходами будуть ті, які початі протягом одного- трьох перших годин після події інсульту. Половина зареєстрованих випадків мають фазу активного розвитку в перші півтори години, а решта - в проміжок часу від початку прояву симптомів до закінчення шести годин.

 

В очікуванні швидкої допомоги, необхідно:
• укласти хворого так, щоб голова знаходилася вище рівня всього тіла;
• якщо хворий знаходиться в несвідомому стані, його потрібно укласти набік, щоб мова або слина не перекрили дихальне горло;
• не давати хворому до приїзду лікарів ніяких лікарських засобів, інакше можна погіршити його стан.

 

Діагностика хвороби
Діагностування хвороби необхідно для того, щоб бачити весь обсяг уражень мозку і на підставі цього терміново призначити початкове або екстрене лікування.
• У стаціонарі має бути проведене термінове діагностування хвороби за допомогою ультразвукового дослідження, комп'ютерної та магнітно -резонансної томографії - це сама рання діагностика, яка покаже картину локалізації та обсяг уражень судин головного мозку.
• Далі проводяться необхідні лабораторні дослідження. Хворого обов'язково повинні оглянути лікарі - фахівці, невропатолог і терапевт.
• Обов'язково обстежується серцева діяльність за допомогою ЕКГ і ехокардіографії.

 

На підставі результатів обстеження встановлюється точний діагноз, лікар визначається з призначенням тактики лікування і може зробити попередній прогноз на перебіг захворювання.

 

Лікування інсульту
Потрібно знати, що медикаментозних засобів для лікування ішемічного інсульту немає. Є ліки, що підтримують стан хворого і знімають напругу з судинної системи, поліпшують внутрішньомозкову циркуляцію крові, які використовуються для профілактики повторних інсультів та можливих ускладнень після першого.
Все, що потрібно хворому в такому стані - це стаціонарне спостереження лікарів- фахівців, уважних догляд, виключення фізичних та психоемоційних навантажень і симптоматичне лікування, тобто терапія, спрямована на полегшення або зняття болісних симптомів захворювання.

 

Реабілітаційний період
Програма з реабілітації для кожного окремого випадку повинна бути складена індивідуально, але в основні заходи повинні входити процеси максимального повернення хворого до нормального життя. Всі дії з ведення процесу відновлення повинен контролювати лікар- невропатолог, взаємодіючи з родичами хворого.
• Вже через кілька днів від початку інсульту, після виведення хворого з критичного стану, йому показана мінімальна активність, а потім лікувальна фізкультура, фізіотерапевтичне лікування, масаж.

 

• Важливим моментом у відновленні є заняття з паралізованими кінцівками - легкий масаж, згинання в суглобах руки або ноги хворого.
• Також необхідні навантаження слухові і візуальні - це перегляд телепередач, неголосна спокійна музика, спілкування і т.д.
• Дуже важливий психологічний фактор - бажання хворого боротися з хворобою. Це багато в чому залежить від навколишнього його обстановки і ставлення до нього.
• Хворого потрібно мотивувати на участь у процесі реабілітації, заохочувати його дії, намагатися, щоб він запам'ятав вправи. Це все можна робити, якщо хворий розуміє оточення і сприймає звернені до нього прохання і побажання.
• Паралельно з фізичним і психологічним відновленням, необхідно проводити кардіологічну та неврологічну реабілітацію. Склад програми буде залежати від стану хворого.

 

Відновлення в чому залежить від харчування хворого, так як на процеси реабілітації потрібно велика витрата енергії. Але іноді можуть спостерігатися порушення ковтальних рефлексів або загальна слабкість, що не дозволяють самостійно приймати їжу. Для таких хворих передбачено спеціальне лікувальне харчування, яке доставляється в шлунок через трубку, встановлену в ніс. До такого харчуванню відносяться білкові суміші «Нутрізон», «Нутрідрінк», «Берламін - модуляр» та інші. Суміші продаються в аптеках.

 

 

Можливі наслідки інсульту
У людей, які перенесли ішемічний інсульт, наслідки цієї хвороби можуть разюче відрізнятися. Однозначно те, що це захворювання ні для одного пацієнта не пройшло безслідно.
• Порушення рухових функцій - найбільш часто зустрічається у перенесли ішемічний інсульт хворих. Відновлення роботи кінцівок відбувається протягом року. При регулярних фізіотерапевтичних процедурах вже на 4-6 місяць адекватної реабілітації хворі можуть почати ходити самостійно.

 

• Зниження інтелектуальних можливостей і втрата пам'яті. Такі прояви - також невід'ємна частина цієї хвороби. Для поліпшення розумових процесів використовують медикаментозні засоби для поліпшення кровопостачання і мікроциркуляції головного мозку. Ліки призначаються курсами лікуючим лікарем. Для цього використовуються такі препарати, як гліатілін, пірацетам, нимодипин, ніцерголін та ін

 

• Ще одним серйозним наслідком може бути депресивний стан, який заважає процесу відновлення. Для приведення хворого в спокійне, врівноважене стан використовується психотерапевтичне лікування. Рідним потрібно проявити терпіння і допомогти хворому вийти з депресії, розмовляючи з ним, заспокоюючи і надихаючи на активні дії.

 

Ішемічний інсульт головного мозку - дуже важке захворювання, і вихід з цього стану з мінімальними втратами варто великої праці. Це можна зробити лише за участі близьких людей і кваліфікованої медичної допомоги.

 

Автор: Толак Людмила Іванівна

Хвороби поза категорій
Реклама

Главная Страница Контактная Информация Поиск по сайту Контактная Информация Поиск по сайту